STRUKTURA PERSONALNA  (Parafianie)

W mieście Tuluzie i w jego najbliższym sąsiedztwie zamieszkuje ok. 2 tyś. Polaków (dane Urzędu Miasta Tuluzy). W przeważajacej mierze, to pracownicy polskich firm budowlanych, działających w ramach umów podwykonawczych.  Część rodaków pracuje jednak również indiwidualnie w firmach francuskich na kontraktach stałych lub długoterminowych. Tę część stanowi często inteligencja techniczna średniego lub wyższego wykształcenia. Jeszcze inną warstwę stanowią osoby (szczególnie kobiety) zajmujace się opieką nad starszymi ludźmi lub dziećmi w rodzinach francuskich. Są też osoby, które pozostały tutaj w wyniku zawarcia związków małżeńskich z obywatelami Francji. Najczęściej wychowują swoje dzieci dwukulturowo i dwujęzycznie. Niewielką grupę, przebywajcą czasowo w Tuluzie stanowią polscy studenci. Polacy funkcjonujący w ramach powyższych grup utrzymują większy lub mniejszy kontakt z Polską Parafią i korzystają z jej działalności. Istnieje też wielka grupa Francuzów polskiego pochodzenia, dzieci lub wnuki dawnych emigrantów z przełomu XIX i XX wieku, niemówiacych już po polsku. Ich kontakt z Polska Parafią jest znikomy i okazjonalny.

Na terenie Tuluzy i okolic działa oficjalnie ok. 8 Organizacji i Stowarzyszeń Polonijnych, których struktura, cel, sposób działania oraz światopogląd jest różnorodny i wielokierunkowy. Są wśród nich takie, które zrzeszają głównie Polaków, są takie które działaja w ramach wspólnot polsko-francuskich oraz i takie, które są złożone tylko z obywateli francuskich, zainteresowanych Polską i poznawaniem jej kultury.  Istnieje też Konsulat Honorowy RP - od 2012 r. w osobie pana Antoine Jankowskiego. O tej dziedzinie polonijnej możecie Państwo przeczytać szerzej w zakładce - "Organizacje Polonijne".

Praktyki religijne

Z Polską Parafią związanych jest ok. 300 rodaków. Wśród nich 1/3 to rodziny zamieszkujace tu na stałe, a 2/3 to pracownicy kontraktowi. We Mszach św. uczestniczy regularnie w niedziele i święta od 150 do 200 osób. Od 3 lat prowadzona jest przyparafialna katecheza w języku polskim, łącznie z przygotowaniem do I Komunii Św. W katechizacji uczestniczy każdego roku ok. 15 - 20 dzieci. Szerzej o działałności katecheztycznej w zakładce - "Katecheza".

Polska Parafia w Tuluzie obsługuje także placówkę filialną w mieście Castelnaudary, gdzie odprawiana jest Msza św. raz w miesiącu dla rodzin polskich żołnierzy z Legii Cudzoziemskiej. Dla ich dzieci prowadzona jest tam również katecheza. Spotkania odbywają się w domu i kaplicy zakonu sióstr Klarysek. We tej wspólnocie zakonnej żyją również 3 siostry pochodzenia polskiego. Jedna z nich prowadzi w roku 2012/2013  przygotowanie do I Komunii św. Z katechezy korzysta ogólnie ok. 12 dzieci.

Polska Misja Katolicka w Tuluzie działa w diecezji Tuluza jako pełnoprawna parafia, z możliwością udzielania i przyjmowania wszystkich sakramentów świętych w języku polskim, zgodnie z polską tradycją.

Polska Parafia w Tuluzie należy w strukturze organizacyjnej Polskiej Misji Katolickiej we Francji do tzw. "Dekanatu Południowo-Zachodniego Francji"; a w ramach struktury diecezji francuskiej w Tuluzie do: tzw. "Dekanatu Route d'Albi".

Najbliższe placówki Polskiej Misji Katolickiej w Tuluzie, to:  Montauban, Castelsarrasin; Lourdes; Bordeaux.

ZAPLECZE MATERIALNE

Centrum Duszpasterstwa Polskiego w Tuluzie posiada swoja bazę materialną w parafii św. Andrzeja w Tuluzie (Paroisse St. Andre).

Kuria Arcybiskupia udostępniła polskiej wspólnocie następujące zaplecze materialne:

• budynek kościóła św. Andrzeja (na Msze św. i Nabożeństwa), ogrzewany, z 200 miejscami siedzącymi, arch. wspólczesna, wybudowany w latach 70-tych ubiegłego wieku.
  • 4 salki katechetyczne  (w budynku dawnej plebani)
  • 2 sale w dawnym budynku katechetycznym (w jednej znajduje się magazyn i archiwum polskiej parafii, a w drugiej jest w przygotowaniu przyszła kawiarenka)
  • możliwość korzystania z dużej sali na specjalne okazje
  • możliwość korzystania z ogrodu i parkingu