KATOLICKIE ŚWIĘTO NARODÓW 2013 - w TULUZIE!

SPRAWOZDANIE

 

 

 

                                               Toulouse et sa région

Publié le 04/02/2013 08:42

Le franc succès populaire de la fête des peuples

 

 

 

 

 

 

 

 

 

     fraternité

 

Une cinquantaine de nationalités étaient représentées hier au parc des expositions./photo DDM, Michel Viala.

Plus de 1500 personnes se sont réunies hier au parc des expositions, pour la 25è édition de la fête des peuples, organisée par le diocèse de Toulouse. Placée sous le thème d'«Ouvre une porte à ton frère», elle a rassemblé une cinquantaine de nationalités implantées à Toulouse, dans une «célébration de la fraternité», selon la responsable de la fête, Jocelyne Cousteau, «au-delà des clivages entre groupes d'appartenance». «L'objectif de la fête des peuples est de parler différemment de l'immigration, explique Mariette Jacquet, une des organisatrices.Toute personne a sa place dans la société,, la différence est avant tout une richesse.»

En présence de Gisèle Verniol, première adjointe au maire, de Jean-Luc Moudenc, député, des représentants du Conseil représentatif des institutions juives de Midi-Pyrénées (CRIF), les participants ont célébré l'Eucharistie, avant de partager un repas au goût des cinq continents. Des lectures de témoignages ont précédé un spectacle musical de la communauté italienne, le Gruppo Incanto, ayant pour vocation de partager l'expérience de l'immigration en France de millions d'Italiens du XXe siècle.

J.T-B


BARDZO PIĘKNE UCZESTNICTWO POLAKÓW

we wspópłnocie 50 narodów świata w Tuluzie!

 

Polska wspólnota katolicka w Tuluzie zaprezentowała się jak zawsze z wielkim oddaniem i poświęceniem. Już w sobote rano (2.02), od godz. 8.30,  ekipa pracowników polskiego przedsiębiorstwa Durmet z Gdańska, pod kierownictwem pana Waldemara KRAUZE, pomagała w postawieniu dekoracji w hali targów międzynarodowych nr 8 na tuluzkiej "RAMIER" .  O godz. 15.00 ekipa 3 małżeństw: Dukowicz, Binkowskich i Zawadzkich zbudowała dekoracje jednych w 5 drzwi wejściowych do hali, które reprezentować miały Europę w perespektywie Polski. Dekoracja okazała się jedną z najpiekniejszych pośród 5, które repreazentowały pozostałe kontynenty. W tym samym czasie panie Zyta GRUDNIK i Danuta SZUBERLA, przygotowały dekoracje do polskiego stoiska na hali. Wszystkim tym pracom toważyszył osobiście ks. proboszcz.

W niedzielę (03.02.), już o godz. 8.30 pani Ivona Dukowicz kończyła dekorację drzwi polskich, a państwo Zawadzccy witali w imieniu narodów Europy wchodzących na halę uczewstników święta. O godz. 8 rano panowie z Durmetu podstawili kamionetkę, która miała służyć jako magazyn dla polskich specjałów kulinarnych przygotowanych przez naszych rodaków do ogólnej degustacji dla wszyskich uczestników.

O godz. 10.00 rozpoczęła się uroczysta Msza św. pod przewodnictwem ks. Arcybiskupa Roberta Le Gal. Współkoncelebrowało ok. 25 księży i diakonów. W koncelebrze Eucharystii barał udział Proboszcz Polskiej Parafii - ks. Krzysztof SIELSKI MSF.  Nasi rodacy stawili się jak zawsze licznie, w liczbie ok. 50 osób. Mieliśmy zerezerwowany specjalny sektor na hali. Liturgię ubogacił śpiew naszego chórku parafialnego w czasie komunii św.. Śpiewy przygotowała, prowadziła i grała na flecie pani Elżbieta SEGUIER, a akompaniowała na organach pani Elżbieta ISNARD.

Po Mszy św. rozpoczęła się mięzynarodowa biesiada 50 narodowości. Polskim stoiskiem opiekowały się doskonale panie: Ewa MUSIAŁ, Agnieszka LISOWSKA i Katarzyna NAWOJCZYK. Potrawy przygotowało wielu naszych parafian, ale wśród nich warto dostrzec 3 wybitne dania: bigos pani Renaty BEDOUCH, która chora na grypę, z temperaturą przygotowała garnek 15 kilogramowy; 2 platery ryby po grecku pani Ewy MUSIAŁ i platerę pieczeni oraz platerę wędlin polskich pani Krystyny SMATI. Wspaniałe byly też polskie ciasta i zakąski. Zapasy polskiego stoiska skończyły się dość szybko, bowiem zainteresowanie polskim stołem było jak zawsze ogromne! Wszystko zostało zjedzone!!!

Gościem szególnym naszego polskiego stołu w tym roku był Jego Ekscelencja ks. Arcybiskup Robert Le Gal oraz przedstawiciel Rabina wspólnoty żydowskiej w Tuluzie. Skąd inąd pochodzący w drugiej generacji z Polski. Przy naszym polskim stole miał być też goszczony v-ce Maire miasta Tuluzy, ale z powodów osobistych musiał opuścić halę zaraz po celebracji Mszy św.

Po dwugodzinnej biesiadzie, rozpoczął się spektakl profesjonalnej teatralnej  grupy włoskiej, która zaprezentowała historię emigracji włoskiej na świecie, ze szczególnym uwzględnieniem Francji. Spektakl wywołał owację wśród widzów. I to ze względu na jakość gry aktorów, jak i sam temat.

Po występie zaproszono widzów do dania osobistego świadectwa na temat własnego  doświadczenia emigracji. Wzięło w niej udział 5 osób - przedstawicieli pięciu narodów. Poproszono także Polskę. W Jej imieniu wystąpił pan Damian PÓŁKOTYCKI z małżonką. Dokonali wspólnie niezwykłej syntezy historii polskiej emigracji nowożytnej i osobitego jej przeżycia w swojej rodzinie. Mamy nadzieję na opublikowanie niebawem streszczenia tego świadectwa na naszej stronie!

Dzień katolickiego Święta Narodów zakończył się ok. godz. 17.30.  Jak podaje prasa powyżej, wzięło w nim udział ok. 1500 osób z 50 narodów żyjących w Tuluzie. Pod wrażeniem tegorocznego przeżycia, czekamy już na przyszłoroczne obchody FETE DES PEUPLES - Toulouse 2014.

K.S.

zobacz zdjęcia!OPŁATEK W POLSKIEJ PARAFII W TULUZIE


 

 SPRAWOZDANIE

W niedzielę 27 stycznia 2013 r. Polska Parafia w Tuluzie, we wspólpracy ze Stowarzyszeniem Polonia Sud, świętowała doroczny Opłatek, znany pod nazwą "Noel Polonais". W uroczystości uczestniczyło ok 80 naszych rodaków...

Nasze polonijne bożonarodzeniowe uroczystości rozpoczęły się uroczystą Mszą św. niedzielną o godz. 11.00. Uczestniczyło w niej ok 180 os. Następnie parafianie, wcześniej zapisani, udali się do saloi parafialnej na druga część uroczystości - na tzw. "polska biesiadę kolędową". Ostatecznie wzięło w niej udział ok 80 osób.

Biesiadę rozpoczął wspólny obiad "po polsku":  barszcz z krokietem i bigos z kiełbasą śląską! Po krótkiej przerwie, rozpoczął sie polski opłatek z błogosławieństwem ks. Proboszcza, potem wspólne kolędowanie, koncert zespołu kameralnego pan prof. Bogusława Włodarskiego oraz występ zespołu folklorystycznego z Albi - "to i Hola", pana Curyło. Biesiadzie towarzyszyła kawa i ciasto przygotowane przez nasze dzielne parafianki oraz loteria fantowa "Tombola", której dochód ze sprzedaży losów przeznaczony jest na organizację święta 11 listopada 2013 r.

Bardzo dziekujemy wszystkim osobom, które przyczyniły się do organizacji tej pieknej uroczystości, a w szczególności paniom parafiankom: Krystynie SMATI, Ewie MUSIAŁ, Agnieszce LISOWSKIEJ, Katarzynie NAWOJCZYK oraz Marcie MIRECKIEJ. Barszcz ugotował w tym roku osobiście ks. Proboszcz Krzysztof SIELSKI.

Dziekujemy i życzymy kolejnych takich spotkań integracyjnych polskiej polonii w Tuluzie!

K.S.

zobacz zdjęcia!

 

 UROCZYSTOŚĆ 11 LITOPADA 2012


 

SPRAWOZDANIE

POLSKIE ŚWIĘTO NARODOWE WE FRANCUSKIEJ TULUZIE (TOULOUSE).           

Związek Polonia-Sud w Tuluzie obchodzi Święto Niepodległości 11 Listopada od roku 2000, to jest od chwili swej rejestracji. W tym roku nasze święto miało w Tuluzie wymiar szczególny: w części francuskiego Armistice brali aktywny udział, podobnie jak w roku ubiegłym, Polacy. Pani Marta Mirecka reprezentowała Polonię-Sud a pp. Damian Polkotycki i Maurice Szuberla Stowarzyszenie Polskich Kombatantów we Francji (SPK). Obie te nasze organizacje wymieniono przez mikrofon oficjalny w trakcie uroczystości Armistice z udziałem wojska, maira Tuluzy, prefekta i organizacji patriotycznych.

W następującej uroczystości polskiej przewodniczący Polonii-Sud pan Bogumił Włodarski powitał przybyłe osobistości i wyjaśnił dwojaki sens naszego 11 Listopada:                                                         
1/ zawieszenie broni po Wielkiej wojnie
2/ odbudowa Państwa Polskiego i hołd Tym, którzy walczyli zbrojnie lub pokojowo (praca organiczna) o naszą suwerenność.
Przemówił nowy Konsul honorowy RP w Tuluzie i jej regionie p. Antoni Jankowski w obecności przedstawicieli władz francuskich i naszych rodaków z krakowskiego przedsiębiorstwa „Batir”, również ze stowarzyszeń polonijnych i Uniwersytetu Mirail w Tuluzie z dyrektorką Sekcji języka polskiego p. Kingą Joucaviel. Obecne były liczne poczty sztandarowe francuskie, włoski („Garibaldi”), amerykański, i - polski z Muzeum Wojska Polskiego w Paryżu, pozostałe dla nas po Armistice.  Wieńce biało-czerwone przed Zniczem Pamięci przy Pomniku Poległych w Tuluzie złożyli reprezentaci Związku Polonia-Sud, SPK, oraz Zespołu Tańca polskiego „To i Hola!” z p. Danielem Curylo. Podczas minuty milczenia, oddelegowany przez władze wojskowe młody trębacz (clairon) uczcił stosowną muzyką naszych Poległych („Aux Morts!”). Odśpiewaliśmy potem nasz Hymn narodowy „Mazurka Dąbrowskiego”, który  krzepi nasze polskie serca na obczyźnie i wprawia w zachwyt naszych przyjaciół przybyłych na polskie Święto Niepodległości.   

Przeszliśmy następnie do pobliskiej katedry St. Etienne, gdzie w Kaplicy św. Anny została odprawiona przez ks. Krzysztofa Sielskiego, nowego proboszcza parafii polskiej w Tuluzie uroczysta Msza św. w intecji Ojczyzny. Wzięło w niej udział około 100 osób a w szególności p. Antoni Jankowski – Konsul honorowy (przemówił do nas po polsku), p. Jacek Sypniewski z orkiestry Capitole (poprowadził pieśni liturgii
a wcześniej wygłosił o Święcie rys historyczny), p. Adam Wojnowski (organy),
p. B. Włodarski (słowo po polsku oraz udział w grze zespołu 6 muzyków różnych narodowości), członkowie Zarządu Polonii-Sud z p. Krystyną Smati (modlitwy na Ofiarowanie). Homilia ks. Krzysztofa Sielskiego umocniła naszą wiarę i  - wierność Polsce... Służbę polskiego sztandaru wojskowego pełnił w czasie mszy p. Damian Polkotycki, przedstawiciel Stowarzyszenia Polskich Kombatantów we Francji SPK.

W siedzibie Polonii-Sud odbył się następnie Obiad polski z koncertem Tańca polskiego w wykonaniu Zespołu „To i Hola!” (12 osób w ubiorach folkloru polskiego z p. Danielem Curylo na czele), koncertem-aperitif (trio „Bogdan” W.), spontanicznymi śpiewami i tańcami współbiesiadników (67 osób), którzy we wdzięcznej pamięci przechowują również smaki bigosu (p. Andrzej Dudek i pracownicy firmy „Batir”),
i  całego obiadu (p.p. Krystyna Smati, Ewa Musiał i inni). Ta nadzwyczajna atmosfera jak również obecność przy stole honorowym i polska przemowa Konsula p. Antoniego Jankowskiego, zapadną w naszej pamięci na długo... Oddzielne słowa podziękowania należą się ks. Krzysztofowi Sielskiemu za jego wszechstronną pomoc
i zachętę w organizacji naszego Święta narodowego 11  Listopada w r. 2012.   

Bogumił  Włodarski                                                                                                    prezes Związku Polaków południowej Francji w Tuluzie POLONIA-SUD.


Tuluza, dn. 1 grudnia 2012 r.

PODZIĘKOWANIE

 

Liczne są Osoby, które się przyczyniły do sukcesu polskiego Święta Niepodległości
w dniu 11 listopada 2012 r. w Tuluzie we Francji, bądź wzięły udział w jego przygotowaniu – oto One, w kolejności alfabetycznej:

Państwo: Henryk Arciszewski, Yves Biannic, Renata Beluch, Daniel Curylo z  Zespołem Tańca „To i Hola”!, Francis Ciochetti, Lucyna i Patryk Harreguy,
Kinga Joucaviel, Jean Kotas, Edwige Marranie, Marta Marecka, Ewa i Krzysztof MUSIAŁOWIE, Weronika Olifirenko, Paulina Pasek, Wilhelmina Pelissier, Damian Polkotycki, Krystyna Smati, Jacek Sypniewski, Maurycy i Danuta Szuberlowie,
Halina Tomaszewska, Bogumił Włodarski, Adam Wojnowski. Lista nie jest kompletna…

Oddzielne słowa podziękowania należy skierować do panów Andrzejów: Andrzeja BRONK, prezesa firmy DURMET z Gdańska, fundatora polskiego wieńca na uroczystość
z udziałem władz Tuluzy, m.in. Mera i Prefekta miasta.; Andrzeja DUDKA z Krakowskiej firmy BATIR, współ-organozoatora obiadu przygotowanego przy współudziale pracowników tejże firmy; dziękujemy również tym wszystkim pracownikom wymienionych firm polskich, którzy przybyli na nasze Święto Niepodległości.

Szczególne słowa podziękowania kierujemy do Proboszcza naszej parafii polskiej
w Tuluzie, ks. Krzysztofa SIELSKIEGO MSF za przygotowanie i celebrację uroczystej polskiej Mszy św. w Kaplicy św. Anny na terenie Katedry St. Etienne w Tuluzie, oraz za jego wszechstronną pomoc w organizacji i przebiegu naszego Święta Narodowego.

Gościliśmy w naszej siedzibie w tym roku nowego Konsula honorowego RP – Pana Antoniego Jankowskiego, który wziął udział i zabrał głos, również po polsku,
w całości naszych obchodów 11 listopada, za co wyrażamy Mu jeszcze raz nasze podziękowanie; wygłosił też po francusku przemówienie pod Pomnikiem Poległych (le Monument aux Mortes) i dnia następnego – na merostwie, dokąd nas zaprosił.

 

PODZIĘKOWANIE dla wszystkich OSÓB OBECNYCH na tym naszym wyjątkowym
11 LISTOPADA, obchodzonym przez Związek Polaków Polonia Sud w Tuluzie od 2000 r.

 

Z najlepszymi Życzeniami Świątecznymi

na Boże Narodzenie 2012 i Nowy Rok 2013,

Bogumił Włodarski,

W imieniu Zarządu Polonia Sud

oraz

 Stowarzyszenia Polskich Kombatantów SPK

we Francji w Tuluzie


 • OPŁATEK POLSKIEJ PARAFII W TULUZIE

NIEDZIELA - 27 stycznia 2013

PROGRAM

 1. MSZA ŚW. - godz. 11.00
 2. OPŁATEK i FESTYN  (w salkach parafialnych)  13 - 20h
  • obiad
  • opłatek z błogosławieństwem
  • kawa z ciastem
  • koncert z kolędami
  • TOMBOLA (losy odpłatne)
  • zabawa

UWAGA!

 1. uczestnictwo w obiedzie wymaga wpłaty 5 Euro
 2. kawa, ciasto, napoje  - do zakupów na bieżąco w trakcie festynu
 3. dochody ze sprzedaży produktów żywnościowych oraz z losowania tomboli, przeznaczone są na pokrycie kosztów organizacyjnych - tego i kolejnego festynu parafialnego, w tym świeta 11 listopada.

Organizatorami Święta są:

 • Polska Parafia w Tuluzie
 • Stowarzyszenie "POLONIA SUD"
 • Stowarzyszenie Polskich Kombatantów - SPK

Zapraszamy wszystkich parafian i rodaków zamieszkujacych Tuluzę i okolice do wspólnego świętowania bożonarodzeniowego w Polskiej Parafii.